Olej lniany - eliksir dla zdrowia

Jeżeli oczekujemy od produktu takiego jak olej, właściowości zdrowotnych a nawet leczniczych, to musi być to olej tłoczony na zimno. Coż to znaczy ?  Olej tłoczony na zimno to olej mętny, nie oczyszczony, nie rafinowany Może na pierwszy rzut oka nie wygląda atrakcyjnie, ale z pewnością jest bogaty w witaminy, błonnik, mikro-makro elementy i cenne kwasy tłuszczowe. Już po krótkim czasie osad opada na dno naczynia i w ten naturalny sposób bez rafinacji mamy czysty klarowny olej.

Najzdrowszy olej to tłoczony w temperaturze poniżej 33 st, C . Należy go przechowywać w ciemnym szkle, w temperaturze 4 st. C.                          Wytłaczając własny olej na domowej prasie Golden Press Oil, mamy możliwość wyboru nasion i ziaren. Nowoczesne prasy Golden Press Oli wyposażone są w programator i termostat co gwarantuje optymalną temperaturę i chroni olej przed przegrzaniem.                                                                                                Zedecydownie olej własnoręcznie tłoczony jest olejem najświeższym co oczywiście jest wyczuwalne w zapachu i smaku Można by się pokusić o stwierdzenie że żaden olej gotowy nie może dorównać jakością i smakiem takiemu jak wytłoczony na świeżo. Kwstie porównania cen gotowego oleju a ceną ziarna do domowej produkcji oleju, przedstawimy w następnym artykule, już wkrótce.  

Dzisiaj przyjrzymy się własciwościom oleju lnianego i udowodnimy że ma moc eliksiru.

Ogromną popularność w Europie od dekady zdobywa olej lniany Len to roślina upawiana od stuleci Już Hipokrates udowodnił że olej lniany jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych. Walorem oleju lnianego jest to że zawiera kwasy tłuszczowe w idealnych proporcjach dla organizmu człowieka. Dostarcza nam bezcennej witaminy E tzw. witaminy młodości. Na oleju lnianym nie możemy smażyć Duża ilość woielonienasyconych kwasów sprawia że powyżej temperatury 60 stopni tłuszczten może być toksyczny, a nawet szkodliwy. Olej lniany najlepiej spożywać w czystej postaci 1 łyżka na czczo, możemy go również zmieszać z twarogiem lub innym nabiałem, tak jak polecała dr. Johanna Budwig. Dieta dr. Budwig została opracowana już w 1952 roku, i do dzisaj cieszy się popularnością.      Dzięki temu że w warunkach domowych możemy tłoczyć olej, dieta naszej Pani doktor przeżywa ponowny "come back". Ciekawostką jest że ta sama gramów oleju lnianego posiada o połowe więcej kwasów tłuszczowych niż samo ziarno siemienia lnianego. Organizm ludzki nie jest zdolny do samodzielnego wytwarzania kwasó tluszczowych. Niezbędne kwasy tłuszczowe dostarczamy z pożywieniem aby organy i tkanki mogły prawidłowo funkcjonować. 

W oleju lnianym odnajdujemy największą ilość kwasó tłuszczowych w tym kwasu alfa-linolenowego (omega 3) Stanowi on połowe całej ilości kwasów tłuszczowych w oleju lnianym. Nasz wspaniały eliksir zawiera również kwas linolowy (omega 6) oraz kwas oleinowy (omega 9). 

Kwas alfa jest świetnym antyoksydantem, chroni nas przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami. Kwas ten ma własciwości regulowania stężenia cukru we krwi, działąnie przeciw bólowe, przeciwbakteryjne, przeciw wirósowe, jednym słowem przeciw zapalne.

Kwas alfa-linolenowy jest ważnym czynnikiem dlla zdrowia osób uprawiających sport, nawet wyczynowo. Dlaczego ?  Kwas ten wzmaga ilość glikogenu w mięśniach, dzięki temu wymiana tlenowa przebiega sprawniej. Kwas ten opóźnia efekty starzenia, wpływa rewelacyjnie na nasz wzrok i skórę udowodniono naukowo że jest pomocny w leczeniu ukłądu nerwowego. Ma zastosownie jako skuteczny środek przy częstym drętwieniu i mrowieniu kończyn. Łagodzi objawy schorzeń mózgu i układu nerwowego takie jak : choroba Alzheimera , czy stwardnienie rozsiane.

Olej lniany polecany jest dla dzieci ze względu na wspieranie pracy mózgu w procesach zapamiętywania i uczenia się . Ma szczególne zastowsowanie przy stwierdzonym klinicznie zespole ADHD - nadpobudliwości dzieci.

Olej lniany zawiera egzogenny kwas tłuszczowy linolowy (CLA) który daje świetne efekty w profilaktyce chorób układu krążenia, może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia zawałów lub zatorów Wspomaga leczenie choroby nadciśnieniowej.

Olej ten stosowany regularnie może obniżyć przyrost blaszek miażdzycowych w przewlekłej chorobie zwęzenia tętnic .

Udowodniono że kwas linolowy obecny w oleju lnianym, znacząco wspiera ukłąd odpornościowy, jest pomocny w procesach odchudzania i detoksykacji. Stosowany regularnie obniża poziom cholesterolu LDL - szkodliwego a wzmaga poziom HDL - cholesterolu dobrego. Może przynieść ogromne korzyści dla chorych, cierpiących na wrzody żołądka, zgagę czy kamienie żółciowe. 

Wymieniając wspaniale właściowści oleju lnianego warto wspomnieć o tzw. lignanach - substancjach zklasyfikowanych jako fitoestrogeny. Substancje te biorą udział w gospodarce hormonalnej. Z tego względu olej lniany jest polecany dla osób ceniących sobie profilaktykę nowotworów piersi, jajników, raka prostaty i jelita grubego.  Dla przykładu podam że rak piersi wystepuje wśród kobiet azjatyckich 5 razy rzadziej niż w populacji kobiet polskich. Badania dowiodły że Azjaci spożywają  dzienną dawkę fitoestrogenów w ilości 50 - 80 mg , gdzie Europejczycy spożywają w iolści 3 - 5 mg na dobę.

Wobec powyższego fitoestrogeny mają hamujący wpływ na rozwój nowotworów hormono zależnych