Wyciskarka czy sokowirówka?

Sokowirówka czy wyciskarka. Co wybrać? Co jest lepsze? Czym się kierować przy zakupie?

Czym różni się typowa sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej, co powinieneś wiedzieć aby zdecydować się na zakup urządzenia do wyciskania soku. Czy to moda i uleganie sugestiom, czy świadomy i przemyślany wybór? Jakie parametry będą najlepsze i co byłoby istotne przy wyborze domowej wyciskarki do soku?

Każdy z nas wie, że urządzenia do odwirowywania, jak i wyciskania i wytłaczania mają jeden cel: przygotować sok z warzyw i owoców. Czy są istotne różnice w sposobie i ilości oraz jakości soku pomiędzy urządzeniami, i jak dużych różnic należy się spodziewać? Urządzenia starego typu czyli sokowirówki różnią się od nowoczesnych wyciskarek do soków, procesem czyli technologią pozyskiwania. Wydajność czyli ilość soku z tej samej marchewki czy buraka a także jakość tego soku(biorąc pod uwagę witaminy, enzymy, błonnik) daje ogromną przewagę nowoczesnym wyciskarkom do soku. Właśnie tak będzie działać wyciskarka Do soku świetnie nadaje się urządzenie nie do odwirowywania ale do tłoczenia. Budowa i części mechaniczne wewnątrz maszyny wolnoobrotowej zupełnie odbiegają konstrukcyjnie od sokowirówek i pracują w inny sposób. Wszyscy wiemy jak pracują sokowirówki:

  • stalowy bęben

  • tarcza tnąca - obracająca się z prędkością 6-12 tyś obrotów/minutę (im szybciej tym lepiej dla sokowirówki)

  • jeszcze tylko duża siła odśrodkowa, lekki docisk utartego miąższu do ścian i przecedzony sok z dużą ilością piany wydostaje się niekontrolowanie na zewnątrz sokowirówki, nierzadko hałasując i chlapiąc otoczenie blatu.

Wyciskarka wolnoobrotowa nie ma bębna ani tarczy ścierającej, posiada w zamian za to ślimak, śrubę (w naszych modelach początek ślimaka to dwie ostre krawędzie tnące - double blade) która w powolny sposób zgniata i wyciska na wolnych obrotach sok, tłocząc go w sposób naturalny, z minimalną ilością powietrza, bez niepotrzebnego spieniania i utleniania. Musisz wiedzieć że tendencje dobrych wyciskarek przez ostatnie 10 lat produkcji to: im wolniej tym skuteczniej tzn więcej soku a bardzo mało suchej pulpy (czyli odpadów). Co prawda wyciskarka wolnoobrotowa potrzebuje na wyciśnięcie soku w ilości jednego L około 2-3 minut, ale zrobi to precyzyjnie bez marnowania składników. Świetnej jakości wyciskarka do soku, uzyska ok 30% więcej soku niż najdoskonalsza sokowirówka.

Ze względu na koreańską opatentowaną technologię, wyciskarka w powolny sposób wyciska a nie odwirowywuje składniki użyte do produkcji soku, dlatego też lekkie liście, włókniste łodygi czy drobne owoce nie stanowią bariery czy przeszkody w wyciskaniu. Wyciskarka wolnoobrotowa z silnikiem indukcyjnym (rzeczywista moc znamionowa 400 W) znakomicie poradzi sobie z twardymi burakami, ale też w sposób naturalny wyciśnie sok z trawy jęczmiennej czy pokrzywy. Ponadto pulpa czyli tzw odpady będą 40% bardziej suche niż w jakiejkolwiek sokowirówce, skuteczność wyciskarek jako urządzeń profesjonalnych do uzyskania maksymalnej ilości soki i minimalnej ilości pulpy została wielokrotnie udowodniona w testach i rankingach. 

Konsystencja soku w wyciskarce wolnoobrotowej będzie w dużej mierze zależna od składników na sok. Jeżeli użyjemy jabłek ligol i gloster, czyli bardzo twardych i soczystych, sok będzie płynny, raczej klarowny i łatwy do picia. W przypadku gdy do produkcji soku jabłkowego, użyjemy odmian miękkich i mączystych, sok będzie miał sporo miąższu i błonnika. 

Pozostaje jeszcze jeden aspekt, bardzo ważny przy wyborze wyciskarka czy sokowirówka.

Mycie i sprzątanie po użyciu. Do wyciskarki wolnoobrotowej pionowej wystarczy wlać pół litra ciepłej wody, włączyć na 30 sekund i uchylić korek niekapek. W ten oto sposób wyciskarkę można przepłukać kilka razy. Po takich przepłukaniu jednym ruchem odkręcamy pokrywę, wyciągamy ślimak, sito opłukujemy pod bieżącą wodą, ok 30 sekund. Nie jest tajemnicą, że wyciskarkę umyjemy mniej niż w 1 minutę.

Z sokowirówkami mycie nigdy nie było zbyt łatwe, po pierwsze nie można wlać do wewnątrz wody w celu przepłukania. Często w trakcie produkcji soku, odpadów było wewnątrz tak dużo, że kilka razy należało ją rozebrać i wyczyścić. Nic dziwnego, że te czynności zniechęcały nas do codziennego używania sokowirówki. 

Duże obroty sokowirówki od 5 do 11 tys na minutę, powodują że urządzenia odwirowywują tylko 30% soku a reszta trafia do mokrej pulpy. Dostajemy napowietrzony sok z dużą ilością piany. Jakość, mała ilość witamin, brak błonnika, duża ilość zużytego surowca odstrasza nas od codziennego przygotowywania soku w sokowirówce. Dlaczego tego nie zmienić. Codziennie możemy przygotowywać sok z innych owoców, łodyg, liści i warzyw. Sok o jednorodnej, nieutlenionej konsystencji, no i na koniec bardzo łatwe i krótkie mycie, które nas nie zniechęci. Cicha praca silnika i bardzo sucha pulpa to sekret sprawnie działających wyciskarek wolnoobrotowych z 10-letnią gwarancją. Mocny silnik indukcyjny (w naszym modelu to już 400W - moc znamionowa) i bardzo powolne obroty 32 RPM dają gwarancję bardzo dokładnego wyciskania. Niektóre z naszych nowych modeli, posiadają dodatkowe akcesoria takie jak sito do musów, smoothie, przecierów pomidorowych, dżemów, placków ziemniaczanych, puree, lodów, deserów, masła orzechowego, sorbetów, batoników energetycznych, ze zdrowych nasion i orzechów.

Wyciskarki wolnoobrotowe możemy podzielić na dwie grupy, poziome i pionowe. 

Poziome to takie, które posiadają wałek ślimakowy ułożony w poziomie, większość składników trzeba skutecznie dopychać do niewielkiego otworu wsadowego, 2,5 - 3,5 cm. Ci użytkownicy, którzy już posiadają modele poziome wyciskarek wiedzą że, nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie do miękkich lub drobnych owoców. Po zakończeniu pracy wyciskarkę poziomą trzeba rozebrać na czynniki pierwsze, umyć i złożyć ponownie. Dlatego najczęściej wybierane i polecane ze względu na łatwość użytkowania są wyciskarki wolnoobrotowe, pionowe. W tych urządzeniach nie ma potrzeby dopychania warzyw czy owoców, ponieważ na zasadzie grawitacji składniki samoistnie wpadają do obszernej komory wsadowej, ślimak pracuje w pionie.

Musisz wiedzieć, że sok uzyskany w wyciskarce wolnoobrotowej jest sokiem mętnym, nieutlenionym, o niezmienionym kolorze. Możesz go przechowywać w szklanym naczyniu do 72 godzin w lodówce.  Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową (jedną z naszych ofert Winstar, Norton lub Discovery) masz pewność, że sok zrobisz dosłownie ze wszystkich części roślin. Może być to wiosenna pokrzywa, zimowy jarmuż, wschodząca trawa pszeniczna ale także jesienne warzywa korzeniowe typu marchew, buraki, seler, rzepa, pietruszka itp. Nasze wyciskarki wolnoobrotowe z 10-letnią gwarancją są wykonane z profesjonalnych materiałów takich jak ultem, tritan, leksan, abs oraz stal chirurgiczna. Średnia waga naszych urządzeń to 7 - 9 kg, tymczasem tańsze sprzedawane w sieciach AGD osiągają wagę około 4 kg. Solidna waga tych urządzeń gwarantuje stabilność w czasie pracy, a ciche niezawodne silniki indukcyjne pozwalają cieszyć się urządzeniem znacznie dłużej niż 10 lat. Zakup takiej maszyny, należałoby potraktować jako inwestycję we własne zdrowie. Dzięki dodatkowym akcesoriom wyciskarki do soków pracują jako urządzenia wielofunkcyjne. Zatem wyciskarka czy sokowirówka? Warto zainwestować w maszynę, które zapewni najwyższą jakość soku a zarazem proste użytkowanie. Wybór modelu i dodatkowych elementów należy do was.